Egunak: 1997ko martxoaren 9tik 16ra
Gonbidatuak: Oscar Aibar, Jesús Franco, Lina Romay, Amber Newman, Kevn Collins, Hugh Gallager, Jaume Balagueró, Nacho Cerdá
Antolatzaileak: Quatermass aldizkaria eta Kultura eta Bilboko Udala
Egoitzak: Bidebarrietako liburutegiko ekitaldien aretoa eta El Carmen aretoa.
Fantasiazko Zinemaren Bilboko VI. Erakustaldia
Egunak: 2000ko maiatzaren 17tik 21era
Programazio berezia: Film laburren maratoia, scream gaua, gore gaua; umeentzako saioa (11:00etan, ikastetxeetan), fantasiazko makillaje-ikastaroa eta amaiera, aurrestreinaldi birekin.
Egoitza: Ideales Zinemako aretoak
(Aurreneko urtea da FANT izena jartzen zaiona eta T hizkia sastakai bat da)
Antolatzailea: Bilboko Udala
Fantasiazko Zinemaren Bilboko VII. Erakustaldia
Egunak: 2001eko maiatzaren 9tik 13ra
Egoitzak: Ideales eta Multicines zinemak
Gainerako egoitza: Leioako EHUko Areto Nagusia: film laburren emanaldiak (maiatzaren 9an eta 10ean)
Gonbidatuak: Brian Yuzna zuzendaria, Ibarretxe anaiak eta film laburren egile diren Pablo Malo, Javier Calle, Aitor Elorriaga, Eugenio Mira, Juan Pérez-Fajardo eta Tucker Dávila
Antolatzailea: Bilboko Udala
Fantasiazko Zinemaren Bilboko VIII. Erakustaldia
Egunak: 2002ko apirilaren 30etik maiatzaren 5era
Programa: Programazio zabalaren barruan “Un perro llamado dolor” (Luis Eduardo Aute, Animazioko film luzerik onenenaren 2001eko Goya saria) nabarmendu behar da. Zuzendaria egongo da eta filma ikusi ondoren, solasaldia egingo da.
Egoitzak: Ideales eta Avenida zinemak
Antolatzaileak: Bilboko Udala
FANTASIAZKO ZINEMAREN BILBOKO IX. ERAKUSTALDIA
Egunak: 2003ko apirilaren 29tik maiatzaren 4ra
Programa: Inaugurazioa Arriaga Antzokian, Danny Boyl-en “28 días después” filmaren estreinaldiarekin.
Egoitzak:
Ideales eta Multicines zinemak (17:30h, 20:30h y 22:30h):
- Umeentzako saioak
- Estreinaldiak
- Gai baten inguruko zikloak
- Repo – FANT
Areatzako karpa:
- Manga emanaldiak
Bidebarrieta: “Historias para no dormir” zikloa.
Antolatzailea: Bilboko Udala
FANTASIAZKO ZINEMAREN BILBOKO X. ERAKUSTALDIA
Egunak: 2004ko maiatzaren 5etik 9ra
Programa:
Atalak:
- FANT ESTREINALDIAK
- FANT AUKERAKETA
- FANT-EKO MAISUAK
- GAU ABISALA
- FANTASIAZKO HIRIA
- UMEENTZAKO ZINEA (Betizu eta Dragon Hill)
- FANT LABURREAN
- MITO FANT: Mario Bava eta Barbara Steel
- PANDORAREN KUTXA
Egoitzak: Ideales eta Multicines zinemak. Inaugurazioa Capitol zineman.
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren 11. Jaialdia
Egunak: 2005eko maiatzaren 10etik 15era
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Zinearen pozoia
- Fant laburrean
- Asia Fant
- Etorkizuna hemen: Mexikoko Fantasiazko Zinea
- FANTEKO MAISUAK
- FISHER & FRANKENSTEIN
- UMEENTZAKO ZINEA (Antzeta eta Katua, Los Increíbles, Euriaren Seme-Alabak)
- FILM ETA FLASH: NONTZEBERRI GAUA
- LA NOCHE FANT’N’ROCK GAUA
Sekzio ofizialaren film irabazlea:
“El habitante incierto” de Guillem Morales
Egoitzak: Ideales eta Multicines zinemak Inaugurazioa Capitol zineman
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren 12. Jaialdia
Egunak: 200ko maiatzaren 10etik 14ra
Programa:
Atalak
- Fant 12 (Sekzio Ofiziala)
- Fant 100
- Fant erreskatera
- Fantastikoaren maisuak
- Fant laburrean
- Japan Cult Cinema
- 50eko hamarkadako zientzia fikzioa
- Cineasi aldizka
- Nontzeberri Gaua
Egoitzak: Mikeldi zinema, El Carmen aretoa eta Barrainkuako Udaltegia
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren 13. Jaialdia
Egunak: 2007ko maiatzaren 7tik 13ra
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala: 13 film luze lehiaketan (estreinaldiak Euskal Herrian)
- Fant erreskatera
- Zinearen pozoia
- Fant laburrean
- Nontzeberri (Nontze Film eta Nontze Flash deialdiak)
- Fant & Rock
- Asiako zinea
Sekzio Ofizialeko film luzerik onena:
HOW TO GET RID OF THE OTHERS. Anders Rønnow Klarlund (Danimarka)
Lehen FANT SARIA fantasiazko zinearen balio berri bati: MACARENA GÓMEZ aktorea
Gonbidatua: JAUME BALAGUERÓ
Egoitza: Capitol zinemak
Gainerako egoitzak: Barrainkuako Udaltegia eta Bilboko FNAC
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2008ko maiatzaren 8tik 16ra
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fant erreskatera
- Fanteko maisuak
- Zinearen pozoia
- Fant & Rock
- Fant laburrean
- Umeentzako zinea
- Fantrobia saria
Sekzio Ofizialeko film luzerik onena:
LARS Y UNA CHICA DE VERDAD. Craig Gillespie (AEB)
FANTROBIA Saria: FERNANDO VELÁZQUEZ (Getxo, 1976): konpositorea eta, besteak beste, ‘El orfanato’ filmako soinu-bandaren egilea
Egoitzak: Capitol zinemak eta Barrainkuako Kultur Etxea
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2009ko maiatzaren 3tik 10era
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fantastikoaren maisuak
- Zinearen pozoia
- Fant laburrean (saio bi: Teaserland eta ikusleen saria)
- Fanteskola
- Fantrobia saria
Sekzio Ofizialeko film luzerik onena:
Terribly Happy . Henrik Ruben Genz (Danimarka)
FANTROBIA saria: PACO PLAZA (Valentzia, 1973)
Egoitzak: Capitol zinemak eta San Frantziskoko Udaltegia
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2010eko maiatzaren 3tik 9ra
Programa: Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Zinearen pozoia
- Fant laburrean
- Fanteskola
- Fantrobia saria
Sekzio Ofizialeko film luzerik onena:
“Valhalla rising”
FANTROBIA saria: Alex eta David Pastor
Epaimahaiaren Saria film laburrik onena: “Protopartículas”, Chema García Ibarra
Ikusleen Saria film laburrik onena:
“Full employment”, Thomas Oberties eta Matthias Vogel Egoitzak: Capitol zinemak eta San Frantziskoko Udaltegia.
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2011ko maiatzaren 2tik 8ra
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Zinearen pozoia
- Fant laburrean
- Fanteskola
- Txikifant
- Fantrobia saria
- Fant erreskatera
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onena:
I SAW THE DEVIL. Kim-Ji woon (Hego Korea)
FANTROBIA saria: Oskar Santos
Epaimahaiaren saria film laburrik onenari: ex aequo:
- QUÉDATE CONMIGO, Zoe Berriatúa
- CHRISTOPHORUS ROADKILL, Greg Erler (Alemania)
Ikusleen saria film laburrik onena: OFF SEASON, Jonathan van Tulleken
Egoitzak: Golem zinemak eta Otxarkoagako Udaltegia.
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2012ko maiatzaren 4tik 11ra
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Dokufant
- Fant laburrean eta Fant euskal film laburrean
- Fanteskola
- Fantrobia saria
- Fant erreskatera
- Nontzefilmak (lehen aldiz ez zen amaierako saioan egon)
- Phenomena Experience
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat: “Bellflower”. Evan Glodell (AEB)
FANTROBIA saria: Kike Maíllo
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat: “Suiker”. JEROEN ANNOKKEÉ (Holanda)
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat: “El nido”. ANDER FERNÁNDEZ (Bilbo)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:
“She’s Lost Control”. Haritz Zubillaga (Bilbo)
Sekzio Ofizialeko gidoirik onenaren saria: “Bellflower”. Evan Glodell (AEB)
Egoitza: Golem zinemak
Gainerako Egoitzak: Otxarkoagako Udaltegia eta FNAC
Antolatzaileak: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2013ko maiatzaren 3tik 10era
Programa:
Atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Dokufant
- Fant euskal film laburrean eta Fant Nazioarteko film laburrean
- Fanteskola
- Fantrobia saria
- Fant erreskatera
- Nontzefilmak
- FANT 2 fun
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat: “Maniac”. Franck Khalfoun (Ingalaterra)
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat:
ex aequo: “Hotel”. José Luis Alemán (Madrid) eta “Deus et Machina”. Koldo Almandoz
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat:
“Efímera”. Diego Modino)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:
“Sangre de unicornio”. Alberto Vázquez
Sekzio Ofizialeko gidoirik onenaren saria:
“The King of Pigs”. Yeung Sang-ho (Korea)
Zuzendaritzarik berritzaileena:
“Antiviral”. Brandon Cronenberg (Frantzia)
FANTROBIA saria: Aura Garrido
Ohorezko FANT SARIA: Pablo Berger
Gainerako egoitzak: Campos Antzokia eta FNAC
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2014ko maiatzaren 9tik 16ra
Programa:
Golem zinemetako 1. aretoan egindako atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Dokufant (amaierako saioa)
- Fant euskal film laburrean eta Fant Nazioarteko film laburrean
- Fanteskola
- Fantrobia saria
- Fant erreskatera
- Trailer faltsuen proiekzioa
- Fant 2 fun
Golem zinemetako 2. aretoan egindako atalak:
- Nontzefilmak
- CALLE 13 #LittleSecretFilm
- Koreako zinea
- Panorama fantastikoa
- Film laburren saio berezia, Molins de Rei & Sans
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat: “Coherence”. James Ward Byrkit (AEB)
Epaimahaiaren Saria film laburrik onenarentzat:
“Lights Out”. David F. Sandberg (Suedia)
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat:
“Sequence”. Carles Torrens (Espainia)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:
“Lights Out”. David F. Sandberg (Suedia)
Saria Sekzio Ofizialeko gidoirik 0nenarentzat:
“Open Grave”. Gonzalo López Gallego (AEB)
Zuzendaritzarik berritzaileena:
“Coherence”. James Ward Byrkit (AEB)
FANTROBIA saria: Jorge Dorado
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2015eko maiatzaren 8tik 15era
Programa:
Golem zinemetako 1. aretoan egindako atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Fant euskal film laburrean eta Fant Nazioarteko film laburrean
- Fantrobia saria
- Trailer faltsuen proiekzioa
- Fant 2 fun
Golem zinemetako 2. aretoan egindako atalak:
- Fanteko maisuak
- Ikus-entzunezkoen abentura
- Panorama fantastikoa
- Panorama fantastikoa laburrean
- Film laburren saio berezia, Molins de Rei & Sans
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat:
“Uno tras otro”. Hans Petter Moland (Norvegia)
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat: “Caradecaballo”. Marc Martínez (Espainia)
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat:
“Dinner for few”. Nassos Vakalis (Grezia)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:
“Viaje a pies”. Khris Cembe
Saria Sekzio Ofizialeko gidoirik onenarentzat:
“Uno tras otro”. Hans Petter Moland (Norvegia)
Zuzendaritzarik berritzaileena:
“Uno tras otro”. Hans Petter Moland (Norvegia)
FANTROBIA saria: Hatem Kraiche
Antolatzaileak: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2016ko maiatzaren 6tik 13ra
Programa:
Golem zinemetako 1. aretoan egindako atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Fanteko maisuak
- Dokufant
- Fant laburrean
- Proiekzio berezia
- Phone Fantastikoa Movistar + saioa
Golem zinemetako 2. aretoan egindako atalak (doakoak):
- Panorama fantastikoa
- Panorama fantastikoa laburrean
- Abentura
- Hammer Films
- Film Laburrak Euskaraz #Donostia2016
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat:
“El eslabón podrido”. Valentín Javier Diment
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat:
“Edificio Tatuapé Mahal”. Carolina Markowicz / Fernanda Salloum
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat:
“Apolo 81”. Óscar Bernàcer
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat: “Lost Village”. George Todria
Saria Sekzio Ofizialeko Gidoirik Onenarentzat:
“Lovemilla”. Teemu Nikki
Zuzendaritzarik berritzaileena saria:
“High Rise”. Ben Wheatley
Panorama ataleko film luzerik onenaren saria:
“L’altra frontera”. André Cruz Shiraiwa
Panorama ataleko film laburrik onenaren saria:
“Madre de Dios”. Gigi Saúl Guerrero
FANTROBIA saria: Can Evrenol
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2017ko maiatzaren 5etik 12ra
Programa:
Golem zinemetako 1. aretoan egindako atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Dokufant
- Atzerriko film laburrak
- FANTeko izarra
- Fantrobia saria
- Panorama fantastikoa
- Proiekzio berezia: Barbara Crampton
- Fant erreskatera
- Trailer faltsuen III. Dark Lehiaketa
Golem zinemetako 2. aretoan egindako atalak (doakoak):
- Abentura
- Panorama fantastikoa
- Panorama fantastikoa laburrean
- Fanteko maisuak
- Dokufant
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat:
“Seoul Station”. Yeon Sang-ho (Hego Korea)
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat:
“La Voce”. David Uloth (Kanada)
Ikusleen Saria film laburrik onenarentzat:
“The App”. Julián Merino (Espainia)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:
“Bestealdetik”. Mar González Ruiz de Larramendi
Sekzio Ofizialeko gidoirik onena:
“I am Not a Serial Killer”. Gidoigileak: Christopher Hyde, Billy O’Brien (Irlanda)
Zuzendari berritzailerik onena:
“The Eyes of My Mother”. Nicolas Pesce (AEB)
Panorama ataleko film luzerik onenaren saria:
“A Floresta das Almas Perdidas”.Jose Pedro Lopes (Portugal)
Panorama ataleko film laburrik onenaren saria:
“Einsten Rosen”. Olga Osorio (Espainia)
FANTROBIA saria: Sean Brosnan
Ohorezko FANT sariak: Terele Pávez / Pedro Rivero
Fantastikoaren Izarra saria: Barbara Crampton
Antolatzailea: Bilboko Udala
Bilboko Fantasiazko Zinemaren Jaialdia
Egunak: 2018ko maiatzaren 4tik 12ra
Programa:
Golem zinemetako 1. aretoan egindako atalak:
- Sekzio Ofiziala
- Dokufant
- Atzerriko film laburrak
- FANT2Fun
- Fantrobia
- Fant erreskatera
- Cine Club FAS
- Proiekzio berezia
Golem zinemetako 2. aretoan egindako atalak (doakoak):
- Panorama fantastikoa
- Panorama fantastikoa laburrean
- Abentura
- Fanteko maisuak
Saria Sekzio Ofizialeko film luzerik onenarentzat:
“Mayhem”. Joe Lynch (AEB)
Ikusleen Saria film luzerik onenarentzat:
“Tigers are not afraid”. Issa López (Mexiko)
Epaimahaiaren saria film laburrik onenarentzat:
“Bailaora”. Rubin Stein (Espainia)
Ikusleen saria film laburrik onenarentzat:
“RIP”. Caye Casas eta Albert Pintó (Espainia)
Epaimahaiaren saria Euskal Herriko film laburrik onenarentzat:: “Ziren”. Aitor Saratxaga (Euskadi)
Sekzio Ofizialeko gidoirik onenarentzat:
“Tigers are not afraid”. Issa López (Mexiko)
Zuzendaritzarik berritzaileena:
“November”. Rainer Sarnet (Estonia/Herbehereak /Polonia)
Euskal film laburretan interpretaziorik onenarentzat: FERNANDO ALBIZU : “APRIETA, PERO RARAMENTE AHOGA” filman (Euskadi, 2017). Zuzendaria: David Pérez Sañudo
Saria film luzerik onenarentzat – Panorama FANTtastikoa: Dhogs. Andrés Goteira (Espainia)
Saria film laburrik onenarentzat – Panorama FANTtastikoa: À CHACUN SA MALÉDICTION. Lorène Yavo (Belgika)
FANTROBIA saria: Paul Urkijo
FANTastikoaren Izarra saria: Joe Dante
Antolatzailea: Bilboko Udala